Geçtiğimiz günlerde Bloomberg’de çıkan bir haber, 22 trilyon dolarlık dünya ticaretinde etkileri aylarca sürebilecek olan yeni bir tıkanıklığın başladığına işaret ediyor.


ÜMİT AKÇAY

Tedarik zincirlerindeki bir türlü atlatılamayan tıkanıklık, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi nedeniyle daha da kötüleşti. Ancak en son olarak Çin’in ‘sıfır Covid-19 politikası’ nedeniyle halk sağlığı önlemlerini yeniden sıkılaştırması, özellikle limanlaraki hareketliliği önemli ölçüde yavaşlattı. Hatta yük boşaltmak ya da yeni kargo almak kuyrukta bekleyen gemilerin oluşturduğu yoğunluk, ürkütücü boyutlara varmış gibi görünüyor.

Bu gelişmenin yeni bir arz şoku yaratarak enflasyondaki artışın sürmesine neden olması sürpriz olmayacaktır. Ancak orta ve uzun vadede daha önemli olan konu, tedarik zincirlerinde yaşanan bu sorunların Çin’e verilen siparişlerin azalmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı. Çin’in büyüme modelin ihracatın ağırlığının azalmaya başlaması da, aynı sürecin bir diğer yüzünü gösteriyor. Bu gelişmelerin gerek Çin, gerekse dünyanın geri kalanı üzerinde önemli siyasi ve ekonomik etkileri olacaktır.


Fotograf: “San Francisco Bay cargo ship” by garon.ch is marked with CC BY-NC-SA 2.0. To view the terms, visit https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/?ref=openverse

Bu içeriği paylaş: