Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin nasıl sonuçlanacağını henüz bilmiyoruz. Ancak sonuç ne olursa olsun, şimdiye kadar yaşananların uluslararası politik ekonomi açısından önemli sonuçlar doğuracağı açık.

Bu sonuçlardan biri, Çin’in pozisyonu ile ilgili olacak. Bilindiği gibi dünya ekonomisinin ağırlık merkezi epeydir doğuya kayıyor. ABD’nin ‘pivot to Asia’ stratejisi sonrası Çin’in daha çok konuşulacağı kesin. Bu bağlamda Çin’in Rusya’nın Ukrayna seferine nasıl yaklaşacağı çok daha önemli olacak.

25.02.2022, New York Times

25 Şubat’ta New York Times’ta yayınlanan bir değerlendirmeye göre, geçtiğimiz üç ay boyunca Biden yönetimi Çinli yetkililere pek çok kere Rusya’nın işgal için hazırlık yaptığı yönünde bilgi paylaştığı belirtiliyor. Ancak Çin’in bu bilgilendirmelere pek kulak vermediği ortaya çıktı. Çin’in pozisyonu, önümüzdeki dönemde çok daha kritik olacak.

Doç.Dr. Ümit Akçay, 2017'den bu yana Berlin School of Economics and Law'da ders vermektedir. Akçay, Finansallaşma, Borç Krizi ve Çöküş: Küresel Kapitalizmin Geleceği (Ankara: Notabene, 3. baskı, 2019) kitabının ortak yazarı ve Para, Banka, Devlet: Merkez Bankası Bağımsızlaşmasının Ekonomi Politiği (İstanbul: SAV, 2009) ile Kapitalizmi Planlamak: Türkiye’de Planlamanın ve Devlet Planlama Teşkilatının Dönüşümü (İstanbul: SAV, 2007) kitaplarının yazarıdır.

Bu içeriği paylaş: