Rusya’nın Ukrayna işgal girişimi ve buna karşı uygulanan ekonomik yaptırımlar sürerken, Çin ABD’yi Tayvan’ı destekleyen bir pasifik NATO’su kurulması çabaları konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna işgalini kınadığına dair bir karar açıkladığında Çin, Hindistan ve Pakistan çekimser kalmıştı. Burada özellikle Çin’in pozisyonunun ne olacağı kritik çünkü Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların çok daha etkin olmasının yolu, yaptırımları by-pass edecek yolların tamamen kapatılması. Ancak Çin’in henüz bu çizgiye geldiğini söylemek mümkün değil.

Çin’in pozisyonu

 

Kaya Gibi Sağlam

Tüm bu gergin atmosfer sürerken Çin Dışişeri Bakanı Wang Yi yaptığı açıklamada, Pasifik’te NATO benzeri yeni bir yapılanmanın oluşmasına karşı ABD’yi uyardı. Tayvan konusunun önümüzdeki dönemde daha çok gündeme geleceğini tahmin etmek zor değil. O nedenle burada Rusya bağlamı açısından ilginç olan bir hususu vurgulamak istedim.

Çin Dışişeri Bakanı açıklamasında Rusya’nın harekatını ‘işgal’ olarak değerlendirmemeyi sürdürdü. Dahası, Çin ve Rusya arasındaki ilişkileri ‘kaya gibi sağlam’ olarak niteledi. Sürecin uzaması, Putin için olduğu kadar Rusya-Çin ilişkileri için de bir sağlamlık testi haline geliyor.


Fotoğraf: China & USA Flag by JcOlivera.com is marked with CC BY-NC-ND 2.0 k


 

Bu içeriği paylaş: