Alberto Fernandez’in iktidara geldiği dönemden bu yana Kirchnerci blok borç yapılandırmasıyla uğraşıyor. Sorunlar pandemi öncesinde başlamıştı, çünkü 2014’teki temerrüdü tavizlerle aşmayı beceren bir önceki Macri yönetimi kapıları ardına kadar açmış ve ülkenin borcunu dudak uçuklatan seviyelere çıkartmıştı.

Pandemi ile gelen çöküş, Arjantin’in borç çevrimini imkansız hale getirdi. 2020 yılı Mayıs ayında ülke, 2014 sonrasında bir kez daha borç ödemelerini aksattı.

Macri döneminde yapılan borç planlaması baştan sorunluydu. 2022’de ülkenin 20 milyar dolarlık devlet borcu geri ödemesi öngörülüyordu. Fernandez döneminin yeni Maliye Bakanı Guzman, 2020’de toplamda 65 milyar dolarlık bir yapılandırmayı kotarabildi, fakat bu düzenleme 2022 ve takip eden yıllardaki borç çevrimini kolaylaştıracak bir nefes aldırmadı.

IMF’ye göre kamusal hizmet fiyatlarında değişikliğe gitmeden, ağır bir kemer sıkma programı uygulamadan ve emek piyasalarını esnekleştirip emeklilik sisteminde reforma gitmeden Arjantin’in çıkışı zor.

Fernandez yönetimi ve IMF’nin vardığı anlaşma kemer sıkmayı hafifletiyor, emek piyasası reformlarından söz etmiyor. Bununla birlikte faiz dışı açığın 2024’e kadar GSYH’nin yüzde 0.9’una inmesi öngörülüyor. Ayrıca Merkez Bankasının 3 yılda 15 milyar dolar rezerv biriktirmesi ve enflasyonun 2024’te yüzde 30’lar seviyesine gerilemesi hedefleniyor.

Bu anlaşma ile (onaylanırsa) Arjantin, tarihindeki 10. temerrütü şimdilik engellemiş bulunuyor (Latin Amerika’da borç ödemelerini askıya alan bazı ülkelerin temerrüt sayıları için bkz. Brazilian Report’tan aldığım görsel).

Ancak anlaşmanın ruhu, enerji desteklerinin geri çekilmesi ve makroekonomik hedeflerle sınırlı değil. Yavaş adımlarla da olsa çok sayıda kesintinin gündeme gelmesi kaçınılmazlaşıyor. IMF ve Fernandez yönetimi ortada buluşurken, sonuç orta vadede Arjantinde yeni bir mücadele döneminin başlaması anlamına geliyor.

Neoliberal Macri becerememişti ve bedelini 2019’da seçimi kaybederek ödedi. Ancak Kirchner’in desteklediği Fernandez’in Kongreden geçirmeye çalışacağı bu IMF anlaşması Macri’nin yapamadığını yapıp Kirchnerist blokun nihai olarak dağılmasını getirebilir.


Fotoğraf: Mídia NINJA


 

Bu içeriği paylaş: