Şubat ayından bu yana görülen Covid-19 vaka sayılarındaki artışlar Çin’de son iki yılın en yüksek vaka sayısının kaydedilmesine ve bazı şehirlerde yine uzun zamandır görülmeyen kapatma uygulamalarına uzandı.

Sıfır vaka hedefiyle sert bir mücadele politikası uygulayan Çin yönetimi isteklerinde başarıya ulaşmış, vaka ve ölüm sayılarını 2020 baharından bu yana kontrol altında tutmuştu. Son haftalarda Dünyanın geri kalanında görülen virüsle yaşama  tepkisine doğru adımlar atılabileceği kanısı uyandıran bir tarzda daha yumuşak önlemler çağrısı geliyor olsa da aralarında büyük sanayi üretim merkezlerinin olduğu bazı şehirlerde kapatmalar ardı arkasına geliyor.

Çin’in yeni “dinamik sıfır” yaklaşımı çabuk kontrol altına alınan az sayıda vakaya izin verilmesi anlamına geliyor. Şanghay’da okulların kapatılması ise dinamik sıfırın çalışmıyor olabileceğini düşündürtüyor. Bu yaklaşım Çin’de pandemiden çıkışın ana adımlarından birisini oluşturacaktı, ancak geçiş planlarını aksatabilecek bir salgınla şu an sınanıyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkeden pandeminin başından bu yana en yüksek hacimli sermaye çıkışı görüldü, üstelik bu çıkışa yeni tedarik zinciri aksamalarına yol açabilecek fabrika kapanmaları eşlik edebilir. Örneğin bugün Apple tedarikçisi Foxconn Shenzhen’de üretime ara verdiğini duyurdu.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut’un Şubat başında vurguladığı üzere aslında kapitalizm omicron’a teslim oldu. Başka bir ifadeyle filyasyondan vazgeçilmesi ve yaygın taramaların yapılmaması ile sürü bağışıklığına geçildi. Bunu bahar aylarından itibaren her şeyin normale döndüğü görüntüsünün verilmesi takip edecekti.

Ancak sürü bağışıklığında ısrar devam etse dahi Çin’in vereceği tepki ve virüs yayılımının ne kadar vakaya yol açacağı büyük üretim birimlerini etkileyecek. Bulaşın artmasını normalleştiren, ölümleri sıradanlaştıran yönetimlerin omicron’un vermeye devam ettiği/edeceği hasara karşın bu yoldan dönmeleri zor. Fakat pandemi kendisini üretimde aksamalar ve yeni fiyat şoklarıyla göstermeye devam ediyor.

Epidemiyologlar yeni bir varyant ihtimalinin sürdüğünü, pandemi geride kaldı düşüncesinin geçersiz olduğunu anlatmaya çalışırken ilginç fiyat hareketleri ve beklenmedik müdahaleler görmemiz olasılığı da gücünü koruyor.

 

Fotoğraf: Dai Luo

Bu içeriği paylaş: